July 31, 2014

Boys state basketball scores from 3/13/14

Class A FIRST ROUND THURSDAY
Omaha Benson 73, Lincoln Northeast 58
Omaha Westside 63, Lincoln Southeast 56
Norfolk 70, Omaha South 66, 3 OT
Bellevue West 68, Omaha Central 50

SEMIFINALS FRIDAY
Omaha Benson (24-3) vs. Omaha Westside (20-5), 7 p.m.
Norfolk (21-5) vs. Bellevue West (19-6), 8:45 p.m.

FINALS SATURDAY
Championship, 6:30 p.m.
Third-place game, noon

Class B FIRST ROUND THURSDAY
York 41, Lincoln Pius X 37
Beatrice 43, Omaha Roncalli 41
Elkhorn South 64, Northwest 31
Omaha Skutt 58, Scottsbluff 49

SEMIFINALS FRIDAY
York (23-2) vs. Beatrice (21-2), 2 p.m.
Elkhorn South (25-0) vs. Omaha Skutt (20-6), 3:45 p.m.

FINALS SATURDAY
Championship, 1 p.m.
Third-place game, 10 a.m.

Class C-1 FIRST ROUND THURSDAY
Wayne 60, Cozad 45
Wahoo 64, Falls City 58, OT
Columbus Scotus 72, Kearney Catholic 57
Bishop Neumann 90, Boone Central/Newman Grove 72

SEMIFINALS FRIDAY
Wayne (24-4) vs. Wahoo (21-5), 9 a.m.
Columbus Scotus (22-4) vs. Bishop Neumann (20-6), 10:45 a.m.

FINALS SATURDAY
Championship, 9 a.m.
Third-place game, noon

Class C-2 FIRST ROUND THURSDAY
Ainsworth 71, Battle Creek 54
Freeman 49, Kimball 46
Doniphan-Trumbull 40, Sutton 27
Archbishop Bergan 68, Southern Valley 59

SEMIFINALS FRIDAY
Ainsworth (24-2) vs. Freeman (24-4), 2 p.m.
Doniphan-Trumbull (23-4) vs. Archbishop Bergan (22-3), 3:45 p.m.

FINALS SATURDAY
Championship, 4:30 p.m.
Third-place game, 10 a.m.

Class D-1 FIRST ROUND THURSDAY
Clearwater/Orchard 46, North Platte St. Patrick’s 42
Randolph 41, Elm Creek 39
Howells-Dodge 48, Fullerton 35
Overton 65, Lourdes Central Catholic 58

SEMIFINALS FRIDAY
Clearwater/Orchard (22-4) vs. Randolph (21-4), 9 a.m.
Howells-Dodge (26-2) vs. Overton (23-4), 10:45 a.m.

FINALS SATURDAY
Championship, 11 a.m.
Third-place game, 2 p.m.

Class D-2 FIRST ROUND THURSDAY
Bancroft-Rosalie 64, Hitchcock County 29
Falls City Sacred Heart 58, Leyton 50
High Plains 49, Exeter-Milligan 45
Spalding/Spalding Academy 76, Elwood 48

SEMIFINALS FRIDAY
Bancroft-Rosalie (24-4) vs. Falls City Sacred Heart (24-4), 7 p.m.
High Plains (26-1) vs. Spalding/Spalding Academy (23-3), 8:45 p.m.

FINALS SATURDAY
Championship, 8:30 p.m.
Third-place game, 2 p.m.