September 20, 2014

Boys soccer district scores updated for 5/7/14

Class A Districts
A-1 at Creighton Prep 
Monday’s semifinals
Creighton Prep 8, Omaha North 0
Lincoln North Star 3, Millard South 2, SO (7-6)
Wednesday’s final, Creighton Prep (16-1) vs. North Star (9-7), 5 p.m.
A-2 at Seacrest Field Tuesday’s semifinals
Lincoln Southwest 3, Lincoln Northeast 0
Lincoln East 4, Omaha Bryan 1
Thursdays’ final, Lincoln Southwest (14-1) vs. Lincoln East (11-6), 5 p.m.
A-3 at South Sioux City Tuesday’s semifinals
South Sioux City 5, Omaha Benson 1
Papillion-La Vista 1, Kearney 0, SO
Thursday’s final, South Sioux City (16-1) vs. Papillion-La Vista (9-9), 5 p.m.
A-4 at Omaha Westside Tuesday’s semifinals
Omaha Westside 7, Omaha Northwest 0
Millard North  2, Omaha Burke 0
Thursday’s final, Omaha Westside (12-4) vs. Millard North (9-7), 7 p.m.
A-5 at Norfolk Tuesday’s semifinals
Omaha South 2, Norfolk 0
Fremont 1, Omaha Central 0
Thursday’s final, Omaha South (6-11) vs. Fremont (7-8), 6 p.m.
A-6 at Grand Island Senior High Monday’s semifinals
Grand Island 3, Lincoln High 0
Papillion-La Vista South 7, North Platte 0
Wednesday’s final, Grand Island (10-5) vs. Papillion-La Vista South (11-6), 7 p.m.
A-7 at Millard South Tuesday’s semifinals
Millard West 6, Bellevue East 0
Lincoln Southeast 4, Bellvue West 1
Thursday’s final, Millard West (10-8) vs. Lincoln Southeast (12-6), 6 p.m.
Class B Districts 
B-1 at Omaha, Salvation Army Kroc Center Monday’s semifinals
Omaha Gross 5, Platteview 1
Nebraska City 1, Plattsmouth 0, OT
Wednesday’s final, Omaha Gross (7-10) vs. Nebraska City (5-11), 4:30 p.m.
B-2 at Elkhorn South Monday’s semifinals
Elkhorn South 3, Elkhorn 2
Ralston 5, Omaha Skutt 1
Thursday’s final, Elkhorn South (13-3) vs. Ralston (14-5), 7 p.m.
B-3 at Mount Michael Tuesday’s semifinals
Mount Michael 5, Omaha Roncalli 0
Blair 3, Bennington 0
Thursday’s final, Mount Michael (11-6) vs. Blair (8-7), 5 p.m.
B-4 at Lincoln Pius X Tuesday’s semifinals
Lincoln Pius X 5, Waverly 0
Gretna 2, Lincoln Lutheran 0
Thursday’s final, Lincoln Pius X (12-4) vs. Gretna (12-5), 6 p.m.
B-5 at Norris Tuesday’s semifinals
Norris 1, Beatrice 0
Crete 5, Seward 0
Thursday’s final, Norris (10-5) vs. Crete (8-5), 6 p.m.
B-6 at Schuyler Tuesday’s semifinals
Schuyler 4, Lutheran NE/Norfolk Catholic 0
Columbus Scotus 2, Columbus 1
Thursday’s final, Schuyler (14-2) vs. Columbus Scotus (11-3), 5 p.m.
B-7 at Hastings College Tuesday’s semifinals
Hastings 5, Grand Island Central Catholic 0
York 2, Northwest 1, SO (4-3)

Thursday’s final, Hastings (12-4) vs. York (6-5), 7 p.m.
B-8 at Scottsbluff Monday’s semifinals
Lexington 3, Scottsbluff 1
Holdrege 2, Gering 1
Tuesday’s final (at Holdrege), Lexington (12-6) vs. Holdrege (10-7), 7 p.m. (SCORE UNAVAILABLE)