August 20, 2014

Updated girls and boys soccer district results and schedules for 5/8/14

GIRLS DISTRICTS
A-1 Wednesday’s final
Millard North 3, Omaha South 0
A-2  Wednesday’s final
Omaha Marian 4, Papillion-La Vista South 1
A-3 Wednesday’s final
Lincoln Southwest 2, Bellevue West 1
A-4 Wednesday’s final
Millard West 4, Millard South 0
A-5 Wednesday’s final
Kearney 2, North Platte 0
A-6 Thursday’s final,
Omaha Westside (11-5) vs. Papillion-La Vista (11-6), 5 p.m.
A-7 Thursday’s final,
Lincoln Southeast (13-5) vs. Lincoln East (14-4), 7 p.m.
B-1 Tuesday’s final
Omaha Mercy 3, Omaha Gross 1
B-2 Thursday’s final
Elkhorn (12-4) vs. Omaha Concordia (8-9), 6 p.m.
B-3 Thursday’s final,
Elkhorn South (15-1) vs. Omaha Skutt (12-2), 5 p.m.
B-4 Thursday’s final,
Waverly (8-6) vs. Plattsmouth (6-10), 6 p.m.
B-5 Thursday’s final,
Lincoln Lutheran/Raymond Central (11-1) vs. Lincoln Pius X (8-7), 5 p.m.
B-6 Thursday’s final,
Columbus (11-5) vs. Columbus Scotus (8-4), 5 p.m.
B-7 Thursday’s final,
Hastings (9-6) vs. York (9-4), 5 p.m.
B-8 Thursday’s final,
Holdrege (10-5) vs. Gering (8-9), 4 p.m.
BOYS DISTRICTS
A-1 Wednesday’s final
Creighton Prep 2, North Star 1
A-2 Thursdays’ final,
Lincoln Southwest (14-1) vs. Lincoln East (11-6), 5 p.m.
A-3 Wednesday’s final
South Sioux City 6, Papillion-La Vista 1
A-4 Thursday’s final,
Omaha Westside (12-4) vs. Millard North (9-7), 7 p.m.
A-5 Thursday’s final,
Omaha South (6-11) vs. Fremont (7-8), 6 p.m.
A-6 Thursday’s final,
Grand Island (10-5) vs. Papillion-La Vista South (11-6), 7 p.m.
A-7 Thursday’s final,
Millard West (10-8) vs. Lincoln Southeast (12-6), 6 p.m.
B-1 Tuesday’s final
Nebraska City 2, Omaha Gross 1
B-2 Thursday’s final,
Elkhorn South (13-3) vs. Ralston (14-5), 7 p.m.
B-3 Thursday’s final,
Mount Michael (11-6) vs. Blair (8-7), 5 p.m.
B-4 Thursday’s final,
Lincoln Pius X (12-4) vs. Gretna (12-5), 6 p.m.
B-5 Thursday’s final,
Norris (10-5) vs. Crete (8-5), 6 p.m.
B-6 Thursday’s final,
Schuyler (14-2) vs. Columbus Scotus (11-3), 5 p.m.
B-7 Thursday’s final,
Hastings (12-4) vs. York (6-5), 7 p.m.
B-8 Thursday’s final,
Lexington (12-6) vs. Holdrege (10-7), 6 p.m., at Holdrege